14 септември- Въздвижение на Св. Кръст Господен; Кръстовден
На този ден православната църква почита Честния свети кръст Господен, на когото са разпънали нашият Господ Иисус Христос и е починал.
Според църковното предание империатрица св. Елена решава да отиде в Палестина и да намери кръстът , на който е разпънат Христос. Там откриват и трите кръста. За да разберат кой от тях обаче е търсеният ги допират до наскоро починал човек. При докосване до вярният кръст мъртвецът бива възкресен. Часица от този кръст св. Елена изпраща в Константинопол, а целият кръст е положен в главната църква в Йерусалим. След това на мястото, където е Гробът Господен бива изградена църква и осветена на 14 септември, който съществува и до наши дни.

На този празник се спазва строг пост. Според народните традиции този празник отбелязва краят на летният период и началото на есенния селскостопански сезон. На този ден се изпича обредна пита с изобразен кръст отгоре и се подготвят постни гозби.
Зелник

Необходими продукти:
Кори за баница- 1пакет
Кисело зеле- средно голяма зелка
Олио
Червен пипер
Черен пипер
Бахар- 2-3 зърна
Дафинов лист= 1
Кимион- 2 щипки
Сол- на вкус
Приготвяне
Нарязваме зелката на ситно и го слагаме в дълбок съд намазан с олио и оставяме да се задушава. Долувайте по малко вода и разбърквайте периодично, за да се пържи или варин, не и да се задушава. След това добавяме подправките на вкус и объркваме добре.
Когато зелето е готово оттегляме гозбата от котлона.
През това време приготвяме готовите кори, като и тавата за печене. Сега отделяме зърната бахар и дафиновия лист. След това вземете две кори,разгънете ги и намажете с две три капки олио, след това равномерно разпределяте около 4 суп. лъжици от плънката по кората и след това навиваме кората на руло.
По този начин поставяме рулата в леко намазана тавичка с олио и поставена хартия за печене. В края поръсвате леко готовата баница с олио и я слагаме да се пече във нагрята на 190 градуса фурна. Печем до златисто и консумираме с удоволствие и възпоминание на Честният кръст Господен.
Есенни плодове
На трапезата слагаме фруктиера или подходящ съд, аранжиран с традиционни есенни плодове.

Освен узряло грозде , слагаме и типичната узряла тиква, както и друга градинска реколта.
