Богоявление/ Йордановден

Малко след началото на календарната година е време за третият по значимост Господен християнски празник – Богоявление ( Йордановден, Водици, Водокръщи ) . На този ден, според църковното предание честваме кръщението на Иисус Христос в река Йордан . В момента на кръщението небето се отваря и Светия Дух слиза под формата на гълъб над Богочовека, а от небето се разнася гласът на Бог Отец ” Този е моят възлюбен син, върху когото е моето благоволение”. Затова и наричаме празника Богоявление, защото и трите лица на Бога се проявяват този ден.

Има поверие че на три пъти небето се отваря за нашите молитви. Това са нощта срещу Богоявление ( 6 януари) , срещу Преображение Господне ( 6 август ) и срещу Рождество Христово (25 декември). Вярва се още, че водата се пречиства и добива голяма лечебна сила. За здраве всички участват в службата по освещаването на водата, когато след църковната служба свещеникът хвърля Светият Кръст в течаща вода ( река ) , а млади мъже се хвърлят във водата , за да извадят кръста.. Вярването е, че който го извади бива здрав и честит през цялата година. Болни се къпят във водата, където е бил хвърлен кръста.

снимка: 24 часа

Трапезата е задължително празнична . Тя включва прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, вино. Към ястията се прибавят орехи, сурово жито и свещ .Празника се смята за последния ден от. т.нар. ” мръсни дни”( 24 декември – 6 януари) .

Питката е не само от чисто пшенично брашно, но се слага и просено брашно( някъде вместо просено ( от просо) слагат царевично брашно)

Празнична пита:

1кг брашно

1 лъжица сол

1 яйце

1 кофичка кисело мляко с лъжичка сода в нея

1 бакпулвер за брашното

Начин на приготвяне:

Брашното се смесва с бакпулвера и солта в дълбок съд , в средата му се прави кладенче и в него се слага разбитото със содата и яйцето кисело мляко. Омесва се не много твърдо тесто, към което добавяме брашно, оформя се пита и печем в силно загрята фурна.

Увиваме в кърпа м след като я извадим от фурната.

Ядем с апетит!!!

Сърми с кисело зеле:

Неоходими продукти:

12-14 листа от кисела зелка

2 чаени чаши булгур

3 кафени чашки олио

1/2 чаена лъжичка червен пипер

1 глава кромид лук

1 супена лъжица сушена чубрица

Начин на приготвяне:

Първо трябва да залете булгура с вряла вода и да го сварите на умерен огън. Когато почне да омеква добавете олиото и ситно нарязания лук .Подправете с чубрицата и червения пипер. Варете още десетина минути. След това оставете да изстине и завийте сармите. На дъното на тенджера сложете зелев лист или нарязано на ситно кисело зеле и отгоре наредете сърмите.

Залейте ги с равни части вода и зелев сок. Варете ги на слаб огън, докато листата омекнат.

Това ястие е доста ароматно и би се харесало на почитателите на подправките. тези подправки често дразнят по-чувствителните стомаси, затова бъдете предпазливи когато го сервирате!

Добър апетит!!!

:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *